Egy diáknak is vannak ugyanolyan jogai, mint bármely más embernek a Földön...
A közoktatási törvénynek a 11. § (1) bekezdés h) vagy o) pontja szól a független vizsgabizottságról?
A közoktatásról szóló 1993. LXXIX. törvény eredetileg valóban a 11. § (1) bekezdésének h) pontjában szabályozta a független vizsgához való jogot.
1996-ban módosították a törvényt és a kérdéses pont számozását h-ról o-ra változtatták (a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló a 1996. évi LXII. törvény).
A hatályos 1993. LXXIX. törvény 11§ (1) bekezdésének o) pontja a korábbi h ponttal megegyezően a következőképpen szól: (a tanuló joga különösen, hogy) "kérelmére - jogszabályban meghatározott eljárás szerint - független vizsgabizottság előtt adjon számot tudásáról"
Egy dolgozat után a tanárnak kötelező-e javító dolgozatra/javító feleletre lehetőséget adnia?
Erre a kérdésre a jogszabály nem ad választ, de lehetővé teszi, hogy az intézmény belső szabályzatában (házirend, pedagógiai program) rendelkezzen a javító dolgozatról. Ha az intézmény nem szabályozza a kérdést, akkor a dolog eldöntése a tanár joga. Ha van rá szabály, akkor azt a tanárnak is be kell tartania.
Mennyi most a iskolaköteles kor felső határa 16 vagy 18 év? Van-e olyan korosztály amelyikre még a 16 év vonatkozik?
A közoktatási törvény 6. § (3) szerint " A tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a tanuló tizennyolcadik életévét betölti. A sajátos nevelési igényű tanuló tankötelezettsége meghosszabbítható legfeljebb annak a tanévnek a végéig, amelyben a huszadik életévét betölti." Ezt a rendelkezést azokra a tanulókra kell alkalmazni, akik 1998. szeptember 1-jén, illetve ezt követően kezdték meg a tanulmányaikat. Azaz akik ez előtt voltak az általános iskolában első osztályosok, azok tankötelezettsége 16 éves korukig tart
|